Minecraft Balık Tutma

Minecraft Balık Tutma

Minecraft’ın 2018 yılında yayınlamış olduğu Aquatic güncelleme ile beraber Minecraft’ın bir zamanlar yumuşak göllerine, nehirlerine ve denizlerine daha fazla geliştirilmiş bir balıkçılık mekaniği geldi. Bu kılavuzda Minecraft balık tutma hakkında bilinmesi gereken tüm bilgileri vereceğiz. Tıpkı gerçek hayatta balık tutmak için kullanabileceğiniz gibi Minecraft’ta da balık tutmak için bir araca ihtiyacınız olacak: olta. Peki, Minecraft olta nasıl yapılır?

Minecraft Olta Nasıl Yapılır?

Minecraft olta yapımı için gereken malzemeler şu şekildedir:

  • 3 Adet Çubuk
  • 2 Adet Örümcek Ağı

Minecraft olta tarifi ise crafting table’da şu şekildedir:

Minecraft Olta Tarifi

Bu malzemeler ile birlikte oltayı yaptıktan sonra balık tutmaya başlayabilirsiniz.

Minecraft Olta ile Balık Tutma

Minecraft olta ile balık tutma oldukça basittir. İlk olarak herhangi bir su kütlesi bulmalısınız. Bir göl, nehir veya okyanus olabilir. Ayrıca sizin yaptığınız bir su kütlesi dahi olabilir. Su kütlesini bulduktan sonra oltanıza sağ tıklayarak, balık tutmaya başlayabilirsiniz.

Oltanızı su kütlesine attıktan hemen sonra oltanın ucunda yer alan şamandırayı yakından izlemeniz gerekiyor. Oltanızı attıktan sonra yaklaşık beş ile kırk beş saniye arasında beklemeniz gerekecektir. Ayartma büyüsü sayesinde bu bekleme süreleri azalacaktır. Bunun hakkında gereken bilgiyi yazının ilerleyen aşamalarında vereceğiz.

Minecraft Balık Tutma

Birkaç saniye sonra şamandıraya doğru gelen su sıçramalarını göreceksiniz. Bu oltanıza bir balığın yaklaştığının habercisidir. Şamandıranın hemen ilerisindeki su sıçramalarını kolaylıkla görebilirsiniz. Avınız şamandıraya ulaştıktan sonra birkaç saniye yukarı ve aşağı hareketlerle zıplayacaktır. Bu tamamen sizin şansınıza bağlı, oltanızı çekmek için sağ tuşa tıklamalısınız. Ayrıca bir ile altı arasında bir XP puanı değerinde bir deneyim küresi elde edeceksiniz.

Aquatic güncellemesi, dört farklı balık türünü oyuna dahil etti. Morina adı verilen (daha eskilerde çiğ balık olarak bilinmekteydi) ve somon iki ana tür olarak bilinmekteydi. Somon pişirilerek tüketilebiliyordu. Bunlar nehir, göl ve okyanuslarda yer almaktadır. Ayrıca kirpi ve tropikal balıklarda okyanuslarda yer almaktadır. Tropikal balıklar 2.700’den fazla renkte yer almaktadır.

Minecraft Balık Çeşitleri

Minecraft Kova ile Balık Tutmak

Minecraft balık tutma yöntemlerinden birisi kova ile balık tutmaktır. Tek ihtiyacınız olan bir adet su dolu kova (boş bir kova ile su kütlesine sağ tıklayın). Size en yakın su kütlesini bulun ve ister suyun içine dalın, isterseniz kıyıya yakın olan herhangi bir balığa kova yardımıyla sağ tıklayın. Tuttuğunuz balık kovaya eklenecek ve balık kovası adı verilen yeni bir öğeye dönüşmüş olacaktır. Minecraft kova ile balık tutmak bu kadar basittir. Balık kovası ile herhangi bir bloğa sağ tıklayarak, hem suyu hem de balığı tıkladığınız bloğa yerleştirebilirsiniz. Bu yöntem ile birçok farklı Minecraft akvaryum tasarımı yapabilirsiniz.

Minecraft Kova ile Balık Tutmak

Minecraft Olta ile Neler Tutulur?

Minecraft olta ile sadece balık yakalamazsınız. Aynı zamanda iki tür eşya elde edebilirsiniz. Hazine ve hurdalar.

Hazine olarak betimlediğimiz eşyalar: yaylar, büyülü kitaplar, isim etiketleri, oltalar, eyerler ve nilüferler gibi değerli eşyalar elde edebilirsiniz. Oltanızda herhangi bir büyü basılı değilken bu hazine olarak betimlediğimiz eşyaları tutma şansınız %5’tir.

Öte yandan hurda olarak betimlemiş olduğumuz eşyalar ise: bambu, boş kaseler, hasar almış oltalar, deri, çürük et, deri çizmeler, ip, çubuklar, kemikler, su şişeleri, tuzak kancaları ve mürekkep keseleri. Oltanızda herhangi bir büyü basılı değilken bu hurda olarak betimlediğimiz eşyaları tutma şansınız da %15’tir.

Minecraft balık tutma makinası olacak bir oltaya nasıl sahip olabiliriz?

Minecraft Olta Büyüleme

Minecraft balık tutma hilesi gibi bir oltaya sahip olmak için oltanıza büyü basmalısınız. Bu sayede az önce hazine olarak betimlediğimiz değerli eşyaları yakalama şansınız artarken, hurdaları da yakalama şansınız azalacaktır.

Her biri farklı amaca hizmet edecek şekilde beş farklı büyü yardımıyla oltalarınızı büyüleyebilirsiniz. Kırılmazlık ve onarma gibi oldukça işe yarayan büyüleri oltanıza basabilirsiniz. Buna ek olarak minecraft balık tutma aşamasında çok işinize yarayacak iki büyü olan Ayartma ve Deniz Şansı büyülerini kullanabilirsiniz.

Ayartma Büyüsü (Lure)

Minecraft ayartma büyüsü ne işe yarar ve nasıl kullanmalıyız? Bu büyü çoğunlukla oltalarda kullanılmaktadır. Bu büyü, oltalardaki balık tutarken bekleme süresinden beş saniye azaltmaktadır. Ayartma büyüsü (I-II-III) üç seviyedir. Her seviyede beş saniye bekleme süresi azalmaktadır. Yani oltanızda Ayartma III büyüsü basılıysa, bekleme süreniz on beş saniye azalacaktır.

Minecraft Ayartma Büyüsü

Deniz Şansı

Minecraft deniz şansı büyüsü ne işe yarar? Bu büyü balık yakalamak için ikinci eşsiz sihirlerden birisidir. Üç fonksiyonu bulunmaktadır. Hazine olarak bahsettiğimiz değerli eşyaları yakalama şansınızı arttırır, çöp eşyalardan yakalama şansınızı azaltır ve minecraft balık tutma oranlarını azaltır. Ayartma büyüsü gibi üç seviyesi bulunmaktadır. Eğer oltanızda bir Deniz Şansı III basılıysa; değerli eşya yakalama şansınız %3, değersiz eşya yakalama şansınız %7,5 ve balık tutma şansınız ise %0,45 azalacaktır. Bu büyü eyer ve büyülü kitaplar elde edebilmek için oldukça kullanışlıdır.

Minecraft Deniz Şansı Büyüsü

Minecraft Balık Yakalama İpuçları

Minecraft balık tutma ipuçları vererek, balıkçılığınızı bir sonraki seviyeye taşımak istiyoruz. Size yardımcı olacak üç faydalı bilgimiz şu şekildedir:

Minecraft’taki tüm aletler gibi oltanın da dayanıklılığı bulunmaktadır. Normal bir olta 65 dayanıklılık puanına sahiptir. Bir şey yakalamak veya oltanızı su birikintisine attığınızda dolanmanız dayanıklılığını düşürecektir. Balık, değerli eşya veya çöp olsun herhangi bir eşyayı yakalamak bir dayanıklılık puanı kullanacaktır. Bir yere bağlıyken, yani oltanızı attıktan sonra ipi tekrar sarmak iki dayanıklılık puanı kullanacaktır.

Ek olarak, oltanızı sadece otuz üç blok ileriye atabilirsiniz. Oltanızı attıktan sonra otuz üç bloktan fazla yürümeniz halinde oltanızın ipi tekrar geri sarılıp, olduğu yerden geri gelecektir.

Son olarak, oltanızı elinizde olmadan da kolaylıkla kullanabilirsiniz. F tuşuna basarak, oltanızı diğer elinize alabilir ve bu şekilde balık tutabilirsiniz.

Minecraft Balık Yakalama İpuçları

Minecraft balık tutma hakkında artık tüm bilgilere sahipsiniz. Oltanızı hazırlayıp, balık avına çıkabilirsiniz!

Bu yazıyı derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Minecraft oyunu hakkında rehber tadında bilgiler paylaşıyorum. İpuçları, nasıl yapılır, hatalar ve güncelleme notları gibi birçok alanda bilgi edinebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA